Odpust 2017-07-20

Drodzy Pątnicy i Parafianie!

Odpust to zawsze czas refleksji, nawrócenia i pogłębienia wiary. W tym roku uroczystości odpustowe w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, przypadające w dniach 3-6 sierpnia, przebiegać będą pod hasłem „Idźcie i głoście”, co w oczywisty sposób nawiązuje do przygotowanego przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski „Programu Duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce”.

Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, we wstępie do publikacji „Idźcie i głoście” wyjaśnił, że „każdy ochrzczony jest powołany przez Boga do zaangażowania się na rzecz głoszenia światu Ewangelii”. Zachęcał do włączenia się w tę misję nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzież, których entuzjazm i zaangażowanie są potrzebne w Kościele.

Czczony w sanktuarium w Cmolasie Pan Jezus Przemieniony zaprasza nas na górę Tabor. Zanim podejmiemy próbę pójścia w świat – do naszych rodzin, wiosek, miast czy miejsc pracy, a niektórzy może do innych krajów, a nawet na inne kontynenty – z przesłaniem Ewangelii, otrzymujemy szansę przemiany naszego życia.

Każdy z nas takiej przemiany potrzebuje, by wytrwać na pielgrzymim szlaku ku świętości. Dlatego serdecznie zapraszam na uroczystości odpustowe, przede wszystkim na uroczyste sumy odpustowe, celebrowane – każdego dnia podczas trwania odpustu – przez Ekscelencje, Księży Biskupów, w tym w niedzielę podczas głównej uroczystości – przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika z Przemyśla.

Zapraszam na czwartkową nowennę i codzienne godzinki ku czci Przemienienia Pańskiego oraz na odprawiane wieczorem tego samego dnia na placu sanktuaryjnym nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zapraszam na codzienne prymaria i piątkową Mszę św. za zmarłych, sprawowaną na cmentarzu parafialnym. Niechaj w tych dniach oblegane będą nie tylko kramy odpustowe, ale przede wszystkim nasze świątynie, plac sanktuaryjny i konfesjonały.

By podołać wezwaniu „Idźcie i głoście”, trzeba się zbroić – nie w oręż ziemski, często zgubny i zawodny, a w ducha nawrócenia i przemiany!

Ks. Michał Bator

Tajemnice Radosne