o. Bronisław SJ „gorliwy kapłan, który oddał Panu Bogu wszystko, co od Niego otrzymał". 2017-10-17

W dniu 12.10.2017r. o godz 8.00 wyruszyliśmy z parkingu obok Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie na pogrzeb naszego rodaka o. Bronisława Mokrzyckiego do Starej Wsi. Nasza grupa liczyla35 osób, a przewodził nam ks proboszcz Michał Bator. Wyjeżdżając nie myśleliśmy, że dzień ten, za zrządzeniem Bożym  ,przyniesie tak wielką ucztę duchową i ziemską”.

O godz.11 rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa w Bazylice Starowiejskiej, która zgromadziła wielką rzeszę osób związanych bliżej lub dalej z o. Bronislawem. Wśród nich była Rodzina zmarłego, znajomi i olbrzymia liczba kapłanów z różnych diecezji, pewnie wielu byłych rekolektantów u Zawierzanek. Koncelebrowali uroczystą Eucharystie, a przewodniczył Ks. Abp Józef Michalik. Nie mogło zabraknąć najważniejszych osób-Sióstr Zawierzanek - córek duchowych o. Bronisława, których Zgromadzenie założył. Myślę, że stawiły się przy trumnie swojego "tatusia" prawie wszystkie (oczywiście z wyjątkiem dyżurujących w ich domach zakonnych, a zarazem rekolekcyjnych w Bliznem, Częstochowie, Antoniowie i Kiczni). One to swojego założyciela uważały już za życia za człowieka świętego, zanurzonego w modlitwie. Tak też określił o. Bronisława jeden z kapłanów żegnających go –„Santo Subito”. Ks.Abp. Michalik zwrócił sie do Sióstr Zawierzanek, aby.."nie zboczyły z obranego kursu". Myślę, że były to słowa wsparcia, mimo odejścia najważniejszej osoby, mają kontynuować Jego dzieło. A nam obecnym życzył, by każdy odkrył w życiu swój charyzmat. Ojciec Bronisław-Jezuita został pochowany w krypcie zakonnej na pobliskim cmentarzu . Zmierzając w kondukcie żałobnym nie mogłam wyjść z podziwu, jak piękną ,słoneczną pogodę niebiosa podarowały na dzień przejścia o. Bronisława do domu Pana.

Po zakończeniu uroczystości żałobnych udaliśmy się na przepyszny obiad do Zakonu Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Tam też wysłuchaliśmy historii o ich założycielu- bł. Edmundzie  Bojanowskim, słudze Bożej s. Leoni Nastał. Po modlitwie przy relikwiach s. Leoni, pożegnaliśmy Siostry Służebniczki, dziękując za piękne przyjęcie nas w swoim Domu Zakonnym .Następnie udaliśmy się ponownie do Bazyliki Starowiejskiej, tym razem aby ją zwiedzić w obecności przewodniczki. Usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych informacji o historii powstania Bazyliki i różnych, niekiedy tragicznych wydarzeniach. Pierwszymi gospodarzami i budowniczymi byli Paulini, a po kilkuletniej przerwie zostali sprowadzeni Jezuici. I z tego właśnie zakonu pochodził znamienity o. Bronisław, którego pożegnaliśmy. Zwiedziliśmy Skarbiec i znajdujące się tam Muzeum. Bardzo szczególnym  skarbem są pozostałości ze spalonego obrazu Matki Bożej Starowiejskiej ,z głównego ołtarza. W 1968 komuniści, chcąc odciągnąć  tutejszą ludność od Kościoła, oblali napalmem obraz i podpalili. Obraz został zniszczony ,ale nie wiara mieszkańców Starej Wsi, wręcz przeciwnie, ludzie zaczęli się modlić jeszcze gorliwiej. Długo by opowiadać, co jeszcze zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, trzeba tam pojechać i zwiedzić. Niestety plan dnia był tak napięty, że brakło nam czasu aby odwiedzić przepiękne dzieło o. Bronisława w Bliznem. A jest to wspaniały Dom Wspólnoty Sióstr Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia tzw. Zawierzanek, który stworzył nasz krajan z Cmolasu - o. Bronisław. Znajduje się tam Ognisko Rekolekcyjne, a głosicielem rekolekcji, głównie Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego z  Loyoli jest{wirtualnie}o. Bronisław Mokrzycki, jezuita. Każdy uczestnik rekolekcji poprzez Ćwiczenia Duchowe i modlitewną adorację może w promieniach Bożego Miłosierdzia na nowo odkrywać sens i cel swojego życia. Bardzo zachęcam do odwiedzenia Starej Wsi i Bliznego(ja miałam okazję zobaczyć i gościć w Bliznem, Antoniowie i Częstochowie ,dzięki znajomej Siostrze- Emili- Zawierzance). Do domów powróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni ale pełni wrażeń.

L.K