Kolędnicy Misyjni 2017/18 - dzieciom w Syrii i w Libanie 2018-01-08

Naprzód tedy, niechaj wszędy zabrzmi świat w wesołości,
Że posłany nam jest dany Emmanuel w niskości.
Jego tedy przywitajmy, z aniołami zaśpiewajmy:
„Chwała na wysokości”.

Nazwa „kolęda” wywodzi się z języka łacińskiego. Terminem calendae w starożytnym Rzymie nazywano pierwszy dzień miesiąca. Styczniowe calendae obchodzono bardzo uroczyście: odwiedzano się wzajemnie, obdarowywano upominkami, składano życzenia, wyrażając je w słowach mówionych lub śpiewanych. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z Bożym Narodzeniem (B. Nadolski, Liturgika, t. 2, Poznań 1991, s. 104). W Polsce przez wieki ludzie w okresie Bożego Narodzenia odwiedzali się wzajemnie w rodzinie czy w sąsiedztwie. Mimo szerokich dyskusji, nadal żywa pozostaje tradycja odwiedzin duszpasterskich kapłana w domach parafian. W wielu regionach wyruszają też tradycyjne grupy kolędnicze, które śpiewem głoszą radość Bożego Narodzenia, przedstawiają świąteczne dramatyzacje i składają rodzinom życzenia.
Od wielu lat Kościół w Polsce proponuje dzieciom, by w swoich parafiach podjęły inicjatywę Kolędy Misyjnej. Jest to akcja Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, której celem jest pomoc dzieciom w różnych zakątkach świata borykającym się z różnego rodzaju biedą. Poprzez tradycyjną formę kolędowania dzieci zbierają ofiary, aby wesprzeć swoich rówieśników ze świata.

W naszej parafii w tym roku w Kolędzie Misyjnej wzięło udział przeszło 30 dzieci z Cmolasu, z Hadykówki i z Mechowca. W święto św. Szczepana, otrzymawszy podczas Mszy Świętej specjalne błogosławieństwo, młodzi kolędnicy wyruszyli w drogę. Pukając do domów przy śpiewie kolęd, przedstawiali krótką scenkę i zachęcali do wsparcia akcji misyjnej. Celem tegorocznej kolędy było wsparcie dzieci w Syrii i w Libanie poszkodowanych w wyniku toczącej się wojny. Zapał ewangelizacyjny grup kolędniczych spotkał się z dobrocią serca parafian. W tegorocznej Kolędzie Misyjnej zebrano łącznie 6478,90 zł.
Za ofiarność z serca dziękujemy!

Ks. Marek Kalisiak

Tajemnice Radosne