Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

w Cmolasie

Zaproszenie na odpust w sanktuarium i parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie 2018-07-15

 

            Czcigodni Kapłani!

            Czcigodne Siostry Zakonne!

            Drodzy Pątnicy i Parafianie!

 

           

Nie da się zrozumieć, a może lepiej – poznać i zaakceptować – tajemnic naszej wiary bez światłości Ducha Świętego, bez otwarcia się na Jego dary. Wychodząc tej potrzebie naprzeciw Konferencja Episkopatu Polski sformułowała nowy, dwuletni, przyjęty w grudniu 2017 r. program duszpasterski, którego tematem są słowa „Duch, który umacnia miłość”, zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania.

            We wprowadzeniu do tego programu abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zauważa: „W kategoriach sporego deficytu działań duszpasterskich należy odczytać dość powszechny fakt nieznajomości Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Bardzo często nie potrafimy również zauważyć Jego obecności i działania w Eucharystii. Tymczasem bez obecności i mocy Ducha Świętego nie mogłoby zaistnieć zgromadzenie liturgiczne; bezowocne pozostałyby również wypowiadane przez kapłana podczas każdej Mszy św. słowa konsekracji”.

            W pierwszym roku wypełniania programu duszpasterskiego, uwzględniającego także rocznice ważnych wydarzeń historycznych: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada) i 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki (15 sierpnia), szczególnej refleksji poddane są słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, nawiązujące do Dziejów Apostolskich (Dz 2, 4).

            Te słowa są również mottem tegorocznych uroczystości odpustowych w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, które celebrowane będą w dniach 2-6 sierpnia. Szczegółowy program uroczystości zamieszczony jest na plakatach oraz w gazetce parafialnej „W Blasku Przemienienia”. Jednak niektóre z wydarzeń wykraczają poza przestrzeń parafii i sanktuarium w Cmolasie, przyciągając nie tylko parafian, ale także rodaków i pielgrzymów z okolicznych parafii, dekanatów i diecezji, dlatego pozwolę sobie o nich napomknąć.

            W czwartek, 2 sierpnia o godz. 18 zapraszam na uroczystą Mszę św. dziękczynną za kapłanów przeżywających 50 i 25 lat kapłaństwa oraz we intencji nowych powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego. Mszę św. poprzedzi nowenna do Przemieniania Pańskiego. Wieczorem, o godz. 23 nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu sanktuaryjnym (ze świecami).

            W piątek, 3 sierpnia o godz. 11 bp Kazimierz Górny – pierwszy Biskup rzeszowski – przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. dla chorych i cierpiących, z modlitwą o uzdrowienie. O godz. 18 na cmentarzu parafialnym – Msza św. za zmarłych.

            Na sobotę, 4 sierpnia, godz. 11, na uroczystą Sumę odpustową szczególnie zapraszane są małżeństwa przeżywające srebrne i złote jubileusze, oraz ich dzieci i rodziny. Celebracji będzie przewodniczyć abp Adam Szal – Metropolita przemyski.

            W niedzielę, 5 sierpnia o godz. 11, czyli podczas uroczystości centralnej, Suma odpustowa w intencji parafian, pielgrzymów, samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana będzie pod przewodnictwem bp. Jan Wątroby – Ordynariusza rzeszowskiego.

            W ostatnim dniu odpusty, w samą uroczystość Przemieniania Pańskiego, 6 sierpnia, Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie bp Edward Białogłowski.

            We wszystkie dni odpustu do dyspozycji wiernych będą księża w konfesjonałach. Niechaj uwolnienie się od grzechów i umocnienie Komunią Świętą, wsparte adoracją Najświętszego Sakramentu, refleksją przed obliczem Pana Jezusa Przemienionego oraz pobożna modlitwą i śpiewem, otworzy nasze serca i umysły na działanie Ducha Świętego.

Ks. Michał Bator

Różaniec na dziś

 

Tajemnice Bolesne

 

  • Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  • Biczowanie Jezusa
  • Cierniem ukoronowanie Jezusa
  • Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  • Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

 

"Ci, którzy kochają różaniec, to są ci, co ratują świat"

Polecane strony

 

Poniżej prezentujemy adresy stron współpracujących z naszym serwisem, a także inne ciekawe linki, którym warto poświęcić chwilę uwagi.

 

 

  

 

Zabytkowy kościół. pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

 

Godziny otwarcia:

 

1) W  sezonie turystycznym od kwietnia do sierpnia w każdą sobotę i niedzielę od godz. 9.00 – 18.00. Poza sezonem turystycznym od września do marca obiekt czynny po wcześniejszej rezerwacja drogą telefoniczną 17 283 77 04 lub parafiacmolas@gmail.com).

 

2) Zwiedzanie w grupie z przewodnikiem (konieczna wcześniejsza rezerwacja drogą telefoniczną lub mailową).

 

3) Turyści indywidualni mogą skorzystać z pełnej oferty obiektu wraz z usługą przewodnicką w czasie uroczystości odpustowych 5-6 sierpnia  – o ustalonej stałej porze tj. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 godz. Zwiedzanie w innym terminie z przewodnikiem  (konieczna wcześniejsza rezerwacja drogą telefoniczną lub mailową).