Zaproszenie na odpust w sanktuarium i parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie 2018-07-15

Czcigodni Kapłani!

Czcigodne Siostry Zakonne!

Drodzy Pątnicy i Parafianie!

Nie da się zrozumieć, a może lepiej – poznać i zaakceptować – tajemnic naszej wiary bez światłości Ducha Świętego, bez otwarcia się na Jego dary. Wychodząc tej potrzebie naprzeciw Konferencja Episkopatu Polski sformułowała nowy, dwuletni, przyjęty w grudniu 2017 r. program duszpasterski, którego tematem są słowa „Duch, który umacnia miłość”, zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania.

We wprowadzeniu do tego programu abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zauważa: „W kategoriach sporego deficytu działań duszpasterskich należy odczytać dość powszechny fakt nieznajomości Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Bardzo często nie potrafimy również zauważyć Jego obecności i działania w Eucharystii. Tymczasem bez obecności i mocy Ducha Świętego nie mogłoby zaistnieć zgromadzenie liturgiczne; bezowocne pozostałyby również wypowiadane przez kapłana podczas każdej Mszy św. słowa konsekracji”.

W pierwszym roku wypełniania programu duszpasterskiego, uwzględniającego także rocznice ważnych wydarzeń historycznych: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada) i 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki (15 sierpnia), szczególnej refleksji poddane są słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, nawiązujące do Dziejów Apostolskich (Dz 2, 4).

Te słowa są również mottem tegorocznych uroczystości odpustowych w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, które celebrowane będą w dniach 2-6 sierpnia. Szczegółowy program uroczystości zamieszczony jest na plakatach oraz w gazetce parafialnej „W Blasku Przemienienia”. Jednak niektóre z wydarzeń wykraczają poza przestrzeń parafii i sanktuarium w Cmolasie, przyciągając nie tylko parafian, ale także rodaków i pielgrzymów z okolicznych parafii, dekanatów i diecezji, dlatego pozwolę sobie o nich napomknąć.

W czwartek, 2 sierpnia o godz. 18 zapraszam na uroczystą Mszę św. dziękczynną za kapłanów przeżywających 50 i 25 lat kapłaństwa oraz we intencji nowych powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego. Mszę św. poprzedzi nowenna do Przemieniania Pańskiego. Wieczorem, o godz. 23 nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu sanktuaryjnym (ze świecami).

W piątek, 3 sierpnia o godz. 11 bp Kazimierz Górny – pierwszy Biskup rzeszowski – przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. dla chorych i cierpiących, z modlitwą o uzdrowienie. O godz. 18 na cmentarzu parafialnym – Msza św. za zmarłych.

Na sobotę, 4 sierpnia, godz. 11, na uroczystą Sumę odpustową szczególnie zapraszane są małżeństwa przeżywające srebrne i złote jubileusze, oraz ich dzieci i rodziny. Celebracji będzie przewodniczyć abp Adam Szal – Metropolita przemyski.

W niedzielę, 5 sierpnia o godz. 11, czyli podczas uroczystości centralnej, Suma odpustowa w intencji parafian, pielgrzymów, samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana będzie pod przewodnictwem bp. Jan Wątroby – Ordynariusza rzeszowskiego.

W ostatnim dniu odpusty, w samą uroczystość Przemieniania Pańskiego, 6 sierpnia, Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie bp Edward Białogłowski.

We wszystkie dni odpustu do dyspozycji wiernych będą księża w konfesjonałach. Niechaj uwolnienie się od grzechów i umocnienie Komunią Świętą, wsparte adoracją Najświętszego Sakramentu, refleksją przed obliczem Pana Jezusa Przemienionego oraz pobożna modlitwą i śpiewem, otworzy nasze serca i umysły na działanie Ducha Świętego.

Ks. Michał Bator

Tajemnice Bolesne