Rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas w Myczkowcach 2019-03-26

W Ośrodku Caritas w Myczkowcach spotkali się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas na corocznych rekolekcjach wielkopostnych, które odbywały się w dwóch terminach. W drugiej serii rekolekcji tj. w dn. 22.03- 24.03.2019 brały udział przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas z naszej parafii.
Rekolekcje prowadził ks. Profesor Paweł Bortkiewicz. Hasłem przewodnim były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 40 lat temu „ Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi tej ziemi’.
Jak podkreślił rekolekcjonista może właśnie dziś warto przywołać te słowa z przed lat, dostrzec ich piękno i moc odnawiając siebie, nasze serca jeszcze bardziej dziś niż wtedy, aby pozwolić się przemieniać przez działanie Ducha Boga żywego, Ducha Prawdy, Ducha Pocieszyciela, Ducha miłości,
który ma taką moc, aby nas przemieniać.
W swoich konferencjach rekolekcjonista analizował jak w swoim życiu dostrzec drugiego człowieka, najbardziej tego cierpiącego, zranionego, skrzywdzonego, nieporadnego życiowo, niecenionego społecznie, bo każdy człowiek ma swoją godność i wartość, za każdego Chrystus oddał życie.
Jak eliminować krzywdę i zło z naszego codziennego życia, ale każdemu złu, jak podkreślił prowadzący konferencje, jest wyznaczona miara - tą miarą jest Odkupienie, Krzyż i Boże miłosierdzie.
Tradycyjnie podczas rekolekcji odbywały się spotkania prowadzone przez dyrektora CDR ks. Stanisława Słowika i s. sekretarz Agatę Jagieła, dotyczące dalszej działalności PZC w parafiach.
W drugim dniu uczestników rekolekcji odwiedził ks. Biskup Jan Wątroba, który sprawował Eucharystię, a na zakończenie podziękował wszystkim za liczny udział, zaangażowanie i pracę na rzecz drugiego człowieka.
Każde rekolekcje w naszym życiu, chociaż może już ich było wiele są czasem niepowtarzalnym. Rekolekcje wielkopostne to czas zadumy i refleksji nad własnym życiem, na jakim poziomie jest moja wiara i drugi człowiek, to czas, w którym mogę się zastanowić, co mogę zrobić, aby nie zatracić wrażliwości na innych, na krzywdę ludzką, ale jeszcze bardziej ją dostrzegać.

Uczestniczki rekolekcji

Tajemnice Bolesne