Sanktuarium Przemienienia Pańskiego

w Cmolasie

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Majdanu Królewskiego do Cmolasu z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim 2019-03-27

Już po raz trzeci 12 kwietnia 2019r. (piątek) pragniemy towarzyszyć Panu Jezusowi Chrystusowi podczas pieszej, nocnej wędrówki rozważając bolesną mękę na stacjach drogi krzyżowej, wyznaczoną trasą na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Majdanu Królewskiego do Cmolasu z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim

Jak w latach poprzednich rozpoczynamy Mszą Świętą o godz. 20.00 w Kościele p.w. Św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim, a zakończymy w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie gdzie też będzie sprawowana Msza Święta o godz. ok. 4 rano w sobotę.

 

Ustalona dwa lata temu trasa, pozostaje dokładnie taka sama czyli można do nas też dołączyć po drodze w Hucie Komorowskiej, Ostrowach Baranowskich, Ostrowach Tuszowskich, Trzęsówce i Dąbrówce.

Trasa liczy 26 kilometrów. Teren lesisty, drogi leśne, drogi polne i mało uczęszczane drogi asfaltowe, tak aby uczestnik w prawdziwej ciszy, w leśnej głuszy, daleko od zabudowań, sam ze sobą, w swojej modlitwie, w skupieniu miał okazję odnaleźć Boga.

Zapisy u p. Danuty Bajor tel. 510 591 736

 

Każdy uczestnik sam odpowiada za własne bezpieczeństwo na trasie.  Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność. Ewentualny dojazd i powrót we własnym zakresie.


Warto mieć:
latarkę (najlepiej czołową) oraz elementy odblaskowe (najlepiej kamizelki odblaskowe)
kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking)
naładowany telefon komórkowy, podstawowe opatrunki,
coś do picia.
Poruszanie się na trasie
W czasie Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego.


OPIS TRASY Drogi Krzyżowej z Ks. Kardynałem Adamem Kozłowieckim Majdan Królewski - Cmolas – 12.04.2019r. piątek godz. 20.00

 

† STACJA I – Krzyż misyjny na placu kościelnym obok dzwonnicy Majdan Królewski – 0.00 km
JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY
Kierujemy się w stronę Huty Komorowskiej dochodzimy do ostrego zakrętu w prawo, zachowując szczególną ostrożność idziemy prosto w kierunku przejazdu kolejowego. Za przejazdem kolejowym prosto drogą do rozwidlenia dróg.

 

† STACJA II – przy Krzyżu metalowym na rozwidleniu dróg – 2,20 km
JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA
Dalej w lewo drogą asfaltową, mijamy po lewej stronie staw, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo (obok ogrodzenia ze słupkami z czerwonej cegły), następnie po prawej stronie drogi będzie krzyż (miniemy go) idziemy prosto (na drzewie odblaski wskazujące drogę). Na rozwidleniu drogi, skręcamy w lewo i dochodzimy do końca drogi asfaltowej dalej prosto drogą leśną (mijamy po drodze zielony szlaban), cały czas idziemy głównym traktem przez las dochodzimy do polany (miejsce z ławeczkami) ze skrzyżowaniem dróg.

 

† STACJA III – Kapliczka Św. Anny (po prawej stronie drogi) – 5,21 km
PIERWSZY UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM
Prosto przez polanę, szukamy znaku dojazd pożarowy nr 66, dalej idziemy drogą leśną (jak odblaski) przechodzimy kładką na rzece Smarkata (6,16 km – miejsce wymagające ostrożności) dochodzimy do skrzyżowania dróg i dalej idziemy prosto (jak odblaski), po drodze mijamy ambony myśliwskie.

 

† STACJA IV – drewniany Krzyż przydrożny na skrzyżowaniu dróg - 6,74 km
JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ
Dalej prosto na rozdrożu, dojazd pożarowy nr 2 (jak odblaski na drzewie), po ok. 450 m w prawo na skrzyżowaniu dróg idziemy prosto (jak odblaski), mijamy z prawej strony miejsce z ławeczkami, przecinamy kolejne skrzyżowanie i dochodzimy do zabudowań po prawej stronie, dochodzimy (jak odblaski) do skrzyżowania i skręcamy w lewo na drogę utwardzoną. Po ok. 300 m po prawej stronie drogi znajduje się kolejna stacja drogi przy kapliczce Matki Bożej na drzewie.

 

† STACJA V – Kapliczka Matki Bożej na drzewie - Ostrowy Baranowskie - 7,99 km,
SZYMON Z CYRENY POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ JEZUSOWI
Wracamy 300 m do skrzyżowania (za znakiem 10 ton) skręcamy w lewo wchodzimy w las. Po drodze przechodzimy skrzyżowanie z drogą asfaltową, dalej prosto (jak odblaski) na skrzyżowanie dróg kolejna stacja drogi krzyżowej.

 

† STACJA VI – drewniany Krzyż przydrożny - Ostrowy Tuszowskie – Pateraki – 8,21 km,
WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI
Dalej idziemy prosto przez most po prawej stronie Leśnictwo Pateraki. Za Leśnictwem skręcamy w lewo w drogę pożarową nr 15 (jak odblaski) na skrzyżowaniu dróg prosto drogą nr 15, dalej skręcamy w lewo w drogę pożarową nr 17, na skrzyżowaniu dróg dalej drogą pożarową nr 17, po ok. 100 m od skrzyżowania po lewej stronie kolejna stacja
† STACJA VII – Pomnik pomordowanych z metalowym Krzyżem – 13,05 km,
DRUGI UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM
Dalej drogą po ok. 100 m kończy się droga utwardzona, dalej piaszczysta leśna droga, na skrzyżowaniu prosto (jak odblaski) wychodzimy z lasu do zabudowań, po prawej stronie sklep, skręcamy w lewo na drogę asfaltową (Toporów – Ostrowy Tuszowskie) dochodzimy do kościoła – Sanktuarium Madonny z Puszczy, na parkingu kolejna stacja.

 

† STACJA VIII – drewniany Krzyż na parkingu przy kościele w Ostrowach Tuszowskich – 14,67 km,
JEZUS SPOTYKA PŁACZĄCE NIEWIASTY
Wracamy na drogę asfaltową, za znakiem STOP na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo na drogę Ostrowy Tuszowskie – Przyłęk, po ok. 100 m skręcamy w lewo (po prawej stronie drogi będzie tabliczka sklep spożywczy) między płotami drogą utwardzoną kamieniem wychodzimy za zabudowania. Przed nami droga pod górę, na wzniesieniu (szczycie góry) po lewej stronie drogi miejsce z ławeczkami. Za wzniesieniem dalej prosto drogą utwardzoną przez las, następnie polaną dochodzimy do zabudowań i drogi asfaltowej Trzęsówka – Koczubaj, gdzie znajduje się kolejna stacja po lewej stronie drogi.

 

† STACJA IX – żółta Kapliczka Św. Jana przy drodze asfaltowej Trzęsówka – Koczubaj – 17,85 km,
TRZECI UPADEK JEZUSA POD KRZYŻEM
Dalej idziemy prosto drogą asfaltową mijamy po lewej stronie Zespół Szkół, a po prawej sklep i dochodzimy do Kościoła Św. Anny, gdzie przed kościołem znajduje się drewniany Krzyż misyjny.

 

† STACJA X – Krzyż przy Kościele Św. Anny w Trzęsówce – 18,42 km,
JEZUS Z SZAT OBNAŻONY
Wracamy na drogę asfaltową i dalej prosto do skrzyżowania dróg, kierujemy się w prawo i dalej prosto idziemy chodnikiem po prawej stronie drogi asfaltowej Izdebnik - Siedlanka. Po prawej stronie drogi mijamy sklep (Groszek), a po lewej remizę OSP, dalej na łuku drogi, za mostem, po prawej stronie chodnika znajduje się kolejna stacja drogi krzyżowej.

 

† STACJA XI – Kapliczka Św. Mikołaja za sklepem przy drodze na Izdebnik – 19,51 km,
JEZUS DO KRZYŻA PRZYBITY
Dalej prosto drogą asfaltowa wychodzimy z zabudowań, po ok. 1,5 km dochodzimy po lewej stronie drogi do budynku z napisem Ferma INDYKI, za tymi zabudowaniami skręcamy na drogę piaszczystą w las, dalej na rozwidleniu w prawo (jak odblaski). Mijamy po prawej stronie zabudowania, dalej droga przez las głównym wyjeżdżonym traktem, dochodzimy do drogi utwardzonej, gdzie po prawej stronie znajduje się kolejna stacja, na początku drogi asfaltowej – sołectwo Dąbrówka

 

† STACJA XII – drewniany przydrożny Krzyż z Matką Bożą po wyjściu z drogi leśnej – 22,51 km,
JEZUS UMIERA NA KRZYŻU
Wracamy z powrotem na drogę utwardzoną i prosto (jak odblaski) w kierunku Cmolasu, gdzie po lewej stronie drogi w lesie znajduje się kapliczka z kolejną stacją.

 

† STACJA XIII – Kapliczka Matki Bożej przy drodze żwirowej tzw. Księżej (lewa strona) - 23,16 km,
JEZUS ZDJĘTY Z KRZYŻA
Dalej prosto drogą utwardzoną w oddali widać Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Dochodzimy do zabudowań, kierujemy się najpierw do drewnianego kościółka na wprost drogi, przechodząc przez jezdnie drogi asfaltowej.

 

† STACJA XIV – Krzyż przy zabytkowym drewnianym Kościółku Przemienienia Pańskiego w Cmolasie
JEZUS ZŁOŻONY DO GROBU
Dalej kierujemy się do nowego kościoła - Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

 

Życzymy duchowego przeżycia Drogi Krzyżowej z Panem Jezusem.

Danuta Bajor

Różaniec na dziś

 

Tajemnice Chwalebne

 

Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Zesłanie Ducha Świętego.

Wniebowzięcie Maryi.

Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

 

"Ci, którzy kochają różaniec, to są ci, co ratują świat"

 

Polecane strony

 

Poniżej prezentujemy adresy stron współpracujących z naszym serwisem, a także inne ciekawe linki, którym warto poświęcić chwilę uwagi.

 

 

  

 

Zabytkowy kościół. pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie

 

Godziny otwarcia:

 

1) W  sezonie turystycznym od kwietnia do sierpnia w każdą sobotę i niedzielę od godz. 9.00 – 18.00. Poza sezonem turystycznym od września do marca obiekt czynny po wcześniejszej rezerwacja drogą telefoniczną 17 283 77 04 lub parafiacmolas@gmail.com).

 

2) Zwiedzanie w grupie z przewodnikiem (konieczna wcześniejsza rezerwacja drogą telefoniczną lub mailową).

 

3) Turyści indywidualni mogą skorzystać z pełnej oferty obiektu wraz z usługą przewodnicką w czasie uroczystości odpustowych 5-6 sierpnia  – o ustalonej stałej porze tj. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 godz. Zwiedzanie w innym terminie z przewodnikiem  (konieczna wcześniejsza rezerwacja drogą telefoniczną lub mailową).