Polski Jan Maria Vianney. 2019-12-10

W sobotę, 7 grudnia br. członkowie Akcji Katolickiej z dekanatów Kolbuszowa Wschód i Zachód uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym w parafii pw. św. Mikołaja w Dzikowcu (należącej do diecezji sandomierskiej). Temat spotkania: konferencja „Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł – polski św. Jan Maria Vianney” nawiązywał do postaci długoletniego proboszcza dzikowieckiej parafii, którego wiele pamietających go osób porównuje do św. Jana Marii Vianney’a. Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła został zakończony na etapie diecezjalnym  2 czerwca 2019 r. Akta procesowe przekazano Stolicy Apostolskiej.

Inicjatorem wspomnianego spotkania był ks. Michał Bator, asystent dekanalny Akcji Katolickiej dekanatu Kolbuszowa Wschód i proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem ks. prał. Stanisława Potery asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej, w koncelebrze z ks. kan. Piotrem Kowalem – proboszczem parafii Dzikowiec, ks. dr. Adamem Kopciem – delegatem Biskupa sandomierskiego do spraw beatyfikacji Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła oraz wicepostulatorem procesu, ks. Michałem Batorem – proboszcz parafii Cmolas, ks. Józefem Jaworskim – asystentem dekanalnym Akcji Katolickiej dekanatu Kolbuszowa Zachód, ks. Kazimierzem Franczakiem – proboszcz parafii Niwiska.

W wygłoszonej homilii ks. dr A. Kopeć ukazał wspólne cechy Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła i św. Jana Marii Vianney’a (m.in. niezwykła pobożność i żarliwa modlitwa, wytrwała posługa w konfesjonale, poparta osobistym, dobrze rozumianym ubóstwem troska o wiernych, o ich zbawienie). Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie urządzonej w dawnej plebanii w Dzikowcu izby pamięci Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.

Dalsza część spotkania, dzięki uprzejmości p. Józefa Tęczy, wójta gminy Dzikowiec, miała miejsce w pięknie odnowionym dworku rodziny Błotnickich. W spotkaniu oprócz  osób należących do Akcji Katolickiej z dekanatów kolbuszowskich uczestniczyli: p. Jeremi Kalkowski – prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Rzeszowie oraz przedstawiciele władz samorządowych gminy Dzikowiec: wymieniony już p. J. Tęcza – wójt oraz p. Genowefa Dębiak – sekretarz gminy.

Fotogaleria z tego wydarzenia kliknij tutaj

Ewa Tyczka,

prezes POAK w Cmolasie