Kościoły i kaplice

Kościół w Cmolasie

Obecny kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiono po "odwilży październikowej" 1956r. 11.07.1957 - 5.09.1961 z inicjatywy proboszcza cmolaskiego ks. prałata Stanisława Jagły. Budowa kościoła trwała 4 lata, 5 miesięcy i 16 dni. 21.09 1958r. kamień węgielny poświęcił Ks. bp Michał Blecharczyk z Tarnowa, który też 5.09.1961r. dokonał poświęcenia tej świątyni. Świątynię tę zlokalizowano obok kościoła szpitalnego i zbudowano według projektu inż. Józefa Baruta. Kompozycja wnętrza (szczególnie polichromia i witraże) są dziełem znanego artysty prof. Wacława Taranczewskiego. Kościół konsekrował 27.04.1986r. Ks. bp Piotr Bednarczyk z Tarnowa.

W nowej świątyni umieszczono łaskami słynący obraz Przemienienia Pańskiego 6 VIII 1972r. Wizerunek ten przeniesiono z kościoła szpitalnego. Uroczystości tej przewodniczył Ks. bp Jan Gurda z Kielc. Proces wyposażania i upiększania świątyni i jej otoczenia trwa do dnia dzisiejszego. W roku 1998 została odnowiona polichromia przez artystę malarza Stanisława Urbana z Krakowa, zainstalowano ogrzewanie gazowe i wentylację oraz wykonano generalny remont organów.

Kościół w Mechowcu

W związku ze znaczną odległością do kościoła parafialnego w Cmolasie zrodziła się myśl budowy świątyni filialnej w tej miejscowości. W 1979r. ówczesny proboszcz cmolaski ks. Stanisław Jagła rozpoczął odprawianie Eucharystii w prywatnym domu rodziny Gołębiowskich. W roku następnym (1980) powołano komitet budowy kościoła. Działkę pod budowę świątyni ofiarował Władysław Bąk. Wtedy też wzniesiono tymczasową kaplicę. Dopiero w 1982r. parafia uzyskała zgodę na budowę kościoła. Wtedy też wykonano fundamenty. Świątynię wzniesiono wg projektu mgr inż. Gerarda Pająka.

22 X 1982 r. Ks. bp Piotr Bednarczyk poświęcił i wmurował kamień węgielny. Natomiast poświęcenia kościoła podczas "pasterki" 25 XII 1986 r. dokonał Ks. bp Władysław Bobowski.
W następnych latach kontynuowano wyposażenie wnętrza; w 1992 r. bp pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski poświęcił 3 dzwony.

8 VI 2003 r. bp rzeszowski Kazimierz Górny konsekrował kościół filialny w Mechowcu pw. Trójcy Świętej. W uroczystościach wziął udział m.in. scholastyk rzeszowskiej kapituły katedralnej ks. prałat Wiesław Szurek.

Kościół w Hadykówce

Inicjatorem budowy kaplicy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w tej miejscowości był ks. prałat Stanisław Jagła. 15 IX 1983r. skierował on wniosek do Naczelnika Gminy w Cmolasie o "udzielenie zezwolenia na budowę domu katechetycznego wraz z kaplicą kultową [...] na działce [...] położonej we wsi Hadykówka [...] stanowiącej własność Stanisława i Heleny Guzda".
Ks. Kazimierz Szkaradek przystąpił do realizacji planów. Najpierw wystąpił do Dyrektora ds. Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie na kaplicę kultową i katechetyczną, aby uzyskać zwolnienie z płacenia podatków. Plany kaplicy opracowała pani Teresa Ożóg z Kolbuszowej, które po zatwierdzeniu zostały zrealizowane przy dużym zaangażowaniu miejscowych parafian.

30 VI 1985r. Ks. bp Józef Gucwa z Tarnowa dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. On też podczas wizytacji kanonicznej 1 VIII 1987 r. poświęcił tę świątynię. Proces wyposażania wnętrza trwał przez kilka następnych lat. Ufundowane przez mieszkańców Hadykówki witraże poświęcił 7 X 1996r. Ks. bp Edward Białogłowski, sufragan diecezji rzeszowskiej. Wierną kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy namalował artysta malarz mgr Kazimierz Twardowski.