Termin bierzmowania ustala w każdym roku biskup diecezjalny.
Bezpośrednie przygotowanie kandydatów rozpoczyna się pod koniec roku szkolnego siódmej klasy szkoły podstawowej – właściwa informacja podawana jest w bieżących ogłoszeniach.
INDEKSY KANDYDACI DO BIERZMOWANIA OTRZYMUJĄ, NA ZAKOŃCZENIE 6 KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ, PODCZAS LITURGII.
W miesiącu kwietniu-maj należy u katechety złożyć niezbędne informacje (imię i nazwisko kandydata, imiona rodziców, data urodzenia, data i miejsce chrztu, imię i nazwisko rodziców chrzestnych, adres zamieszkania kandydata oraz parafię) Niezbędna jest również zdjęcie (jak do legitymacji szkolnej)
Katecheta wpisuje też ocenę końcowo roczną z religii.
Przez kolejne 3 klasy szkoły podstawowej kandydaci kształtują swoje sumienie, między innymi przez comiesięczną spowiedź, odnotowywaną w tabelach indeksu.
W indeksach kandydaci do bierzmowania zobowiązani są zapisywać także oceny z religii uzyskiwane w poszczególnych latach nauki w szkole podstawowej i szkole średniej.
INDEKS NALEŻY SZANOWAĆ, JAKO ISTOTNY DOKUMENT PRZEDKŁADANY W KANCELARII PARAFIALNEJ PRZEZ KANYDATÓW DO MAŁŻEŃSTWA.
Katechezy – spotkania mają miejsce w sali katechetycznej nad zakrystią i dostosowane są do planu zajęć szkolnych kandydatów, aby z nim nie kolidowały.
Wymagania stawiane kandydatom:
- systematyczny udział w katechezie szkolnej
- comiesięczna spowiedź
- udział w spotkaniach formacyjnych w parafii
- pozytywna ocena z egzaminu parafialnego
- okazanie świadectwa chrztu, jeśli miało ono miejsce poza parafią bierzmowania
- spełnienie innych wymagań przedstawionych kandydatom na początku każdego roku formacyjnego
Wymagania dla świadków bierzmowania:
- ukończone 16 lat życia
- przyjęty sakrament bierzmowania
- życie zgodne z chrześcijańską wiarą
BIERZMOWANIE OSÓB DOROSŁYCH W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ
Bierzmowanie odbywa się w II PIĄTEK KAŻDEGO MIESIĄCA na Mszy św. o 19:00 (maj – wrzesień) lub o 18:00 (październik – kwiecień) w kościele farnym w Rzeszowie.
- Kandydaci wraz ze świadkami, zaopatrzeni w świadectwo przygotowania do sakramentu Bierzmowania orazkartę do Bierzmowania, zgłaszają się w zakrystii na pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św.
- Kartę do Bierzmowania wydaje ksiądz przygotowujący daną osobę do przyjęcia sakramentu. Na karcie winna być pieczęć parafialna.
- Kandydaci wraz ze świadkami powinni wyspowiadać sięodpowiednio wcześniej, aby mogli w pełni uczestniczyć we Mszy św.
- Parafia Farna dokonuje odpowiedniego zapisu w księdze bierzmowanych i przesyła Świadectwa Bierzmowania do właściwych parafii.
W Starym Testamencie Prorocy zapowiadali, że Duch Pana spocznie na oczekiwanym Mesjaszu i na całym ludzie mesjańskim. Całe swoje życie i całe swoje posłanie Jezus urzeczywistniał w pełnej jedności z Duchem Świętym. Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym w dniu Pięćdziesiątnicy i zaczęli głosić „wielkie dzieła Boże” (Dz 2,11). Przez obrzęd wkładania rąk przekazywali dar Ducha Świętego nowo ochrzczonym. W ciągu wieków Kościół dalej żył i żyje Duchem Świętym i przekazuje Go swym dzieciom.
Bierzmowanie – confirmatio – utwierdza chrzest i umacnia łaskę chrzcielną. Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie Krzyżmem świętym, którego dokonuje się wraz z nałożeniem ręki i przez słowa sakramentalne, właściwe temu obrzędowi. Namaszczane jest czoło ochrzczonego i towarzyszą temu słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Skutkiem sakramentu bierzmowania jest specjalne wylanie Ducha Świętego, jak to, które zostało udzielone w dniu Pięćdziesiątnicy. Wyciska ono w duszy niezatarte znamię – charakter, przynosi wzrost łaski chrzcielnej: zakorzenia głębiej w synostwie Bożym, ściślej jednoczy nas z Chrystusem i Jego Kościołem; pomnaża w nas dary Ducha Świętego; udziela specjalnej mocy do wyznawania wiary chrześcijańskiej.