Chór parafialny
Początki chóru parafialnego w Cmolasie datuje się na rok 1945, po II Wojnie Światowej. Dyrygentem i jego założycielem był ks. proboszcz Stanisław Jagła. W pracy z zespołem pomagał mu organista pan Stanisław Mikuła. Od początku lat 50-tych (1951-1959) chór prowadził ks. Zygmunt Suwada.
Ks. Z. Suwada z chórem przed drzwiami Kościoła Parafialnego w Cmolasie – 1953r.
Chórzyści, mimo wielu obowiązków domowych i tych związanych z pracą na roli, chętnie przychodzili na próby i występy chóru na kościelnych uroczystościach. Dla wielu był to zaszczyt.
Ks. Z. Suwada z chórem przed bramą kościelną – 1953r.
W latach 1959-1980 dyrygentem chóru był organista pan Stanisław Mokrzycki. Proboszczem parafii był ks. Stanisław Jagła. Chór śpiewał w czterogłosowym składzie (sopran, alt, tenor, bas).
Oto członkowie chóru z roku 1964 (na zdjęciu poniżej):
– w pierwszym rzędzie, od lewej: Janina Mokrzycka, Aniela Łagoda, Maria Łagoda (Sukiennik), Katarzyna Łagoda, Helena Czachor, Genowefa Korzępa;
– w drugim: Maria Posłuszna (Kłos), Anna Lubera (Gul), Emilia Śpiewak, Maria Jadach, Kazimiera Łagoda (Wieczerzak), Maria Lubach (Starzec), Maria Mokrzycka (Magda);
– w trzecim: Stanisława Mokrzycka (Bańka), Zofia Mokrzycka, Maria Biernat (Rząsa), Wanda Paluch (Lychacz), Maria Kapusta, Aniela Kapusta;
– w czwartym: Władysław Wilk, Ludwik Serafin, Franciszek Koza,Tadeusz Mokrzycki, Jan Ziętek, Władysław Mokrzycki, Henryk Magda, Stanisław Jachyra, Franciszek Mokrzycki, Stanisław Lubera, Bronisław Mokrzycki, Julian Kosiorowski.
Ks. proboszcz S. Jagła i organista S. Mokrzycki z chórem – 1964r.
Przez jeden rok (1980-1981) z chórem pracował ks. Antoni Potoniec. W roku 1982 ks. proboszcz Stanisław Jagła namówił do prowadzenia chóru parafialnego emerytowanego organistę z Tuchowa, rodaka z Cmolasu, pana Stanisława Czachora. Nowy dyrygent i jednocześnie organista, pracował z chórem z wielkim zaangażowaniem. W swoim dorobku muzycznym pozostawił wiele opracowań pieśni kościelnech na czterogłosowy chór, które są wykonywane po dzień dzisiejszy.
Pan organista S. Czachor z chórem i orkiestrą na uroczystości 400-lecia Objawienia Pana Jezusa Przemienionego w Cmolasie – 1985r.
Chór parafialny z orkiestrą i dyrygentem S. Czachorem na uroczystościach odpustowych w Cmolasie – 1986r.
Ważnym wydarzeniem dla ówczesnego zespołu, był występ w Krakowie, w kościele św. Floriana na Kleparzu, miejscem związanym z Wojciechem Borowiuszem. Pan organista S. Czachor pracował z chórem (z przerwami) do roku 1986.
W latach 1983-1984, do kilku parafialnych uroczystości chór przygotowywał organista z Kolbuszowej, pan Stanisław Frankiewicz, a od roku 1986 (sporadycznie) nowy organista pan Krzysztof Reguła.
Pan dyrygent S. Frankiewicz z chórem na uroczystości pożegnania ks. proboszcza S. Jagły – 1984r.
Po tym nastapiła kolejna przerwa w działalności chóru, a powodem był brak dyrygenta.
Od roku 1991 dyrygentem chóru jest pani mgr Renata Wrażeń, była parafianka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Inicjatorem wznowienia działalności chóru był ksiądz proboszcz Kazimierz Szkaradek.
Chór ma w swoim repertuarze wiele pieśni kościelnych (eucharystycznych, do Przemienienia Pańskiego, wielkanocnych, bożonarodzeniowych i maryjnych). Bierze udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych.
Chór z panią dyrygent R. Wrażeń w czasie uroczystości odpustowych – VIII 2003r.
31 stycznia 1999r. w kościele parafialnym w Cmolasie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru i innych zespołów muzycznych. W koncercie wziął udział Ks. Biskup Kazimierz Górny. Zespół nagrał 3 kasety magnetofonowe z pieśniami ze swojego repertuaru. Są to: „U żłóbka” (grudzień 1993r.), „Pieśni ku czci Przemienienia Pańskiego” (grudzień 1993 r.) oraz „Z wyżyn ołtarza” (lipiec 2002r.).
Chór „Przemienienie” podczas nagrań – XII 1993 r.
Chór występuje również poza parafią. Najważniejsze to:
– udział w liturgii Mszy Św.w kościele Farny w Rzeszowie (transmisja Mszy Św. przez Radio „Via”);
– w Katedrze Rzeszowskiej (przegląd chórów diecezji rzeszowskiej) – styczeń 2000r.;
– trzykrotne gościnne wystepy w parafii Tęgoborze, na zaproszenie tamtejszego proboszcza, rodaka z Mechowca, ks. prałata Władysława Sitko (styczeń 1994r., pażdziernik 2001r., lipiec 2003r.)
Ks. proboszcz K. Szkaradek i pani dyrygent R. Wrażeń z chórem w Tęgoborzy – 7.10.2001r.
Chór „Przemienienie” w Tęgoborzy – 19.07.2003r.
W wyniku współpracy z Orkiestrą Dętą OSP z Dobrynina i jej kapelmistrzem Edwardem Guzikiem, chór brał udział w cyklu koncertów noworocznych:
– 01.01.2004r. w Przecławiu;
– 03.01.2004r. w Cmolasie;
– 04.01.2004r. w Pilźnie (650-rocznica nadania praw miejskich miastu Pilzno);
– 08.01.2004r. w Mielcu (Miejski Dom Kultury);
– 18.01.2004r. w Rzeszowie (Państwowa Filharmonia).